Diyarbakır ve İstanbul’da çok sayıda gazeteci gözaltına alındı

HABER MERKEZİ - Diyarbakır’da yapılan ev baskınında kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik, İstanbul’da ise DİHA muhabiri Metin Yoksu, Diken muhabiri Tunca Öğreten, BirGün Gazetesi Muhasebe Sorumlusu Mahir Kanaat ve ETHA Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Derya Okatan gözaltına alındı.

Diyarbakır ve İstanbul’da yapılan ev baskınlarında gazeteciler gözaltına alındı. Diyarbakır’da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı Haber Müdürü Ömer Çelik, gözaltına alındı. Çok sayıda polis tarafından yapılan ev baskınında evdeki eşyalar dağıtılırken, Çelik’e yarı saat boyunca işkence yapıldığı öğrenildi.

Yaptığı haberler gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Çelik, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

İstanbul’da da yapılan ev baskınında ise kapatılan DİHA muhabiri Metin Yoksu gözaltına alındı. Gece saatlerinde Bahçelievler İlçesi Soğanlı Mahallesi’nde bulunan evine özel harekat polisleri tarafından yapılan ev baskınında aile fertlerinin tüm telefonlarına el konuldu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Yoksu'ya 5 gün görüş kısıtlama kararı getirildi.

Diken muhabiri ve yazarı Tunca Öğreten, BirGün Gazetesi Muhasebe Sorumlusu Mahir Kanaat evlerine yapılan baskın ile gözaltına alındı.

Etkin Haber Ajansı (ETHA) çalışanlarının İstanbul Beyoğlu'nda bulunan evlerinde ise Güvenlik Şube polisleri tarafından arama yapıldığı ve iki bilgisayara el konulduğu belirtildi.

Baskın düzenleyen polisin sorduğu, Etkin Haber Ajansı'nın (ETHA) Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve kapatılan Özgür Radyo Koordinatörü Derya Okatan, cenaze taziyesi için gittiği Ankara'daki aile evinde gözaltına alındı.

Aynı saatlerde Yolculuk Gazetesi imtiyaz sahibi ve sorumlu yazı işleri Eray Sargın evine de düzenlenen baskınla gözaltına alındı.