Akademisyen Gülmen'den 2016'nın son mesajı: Sonuç almazsak açlık grevine başlayacağız

ANKARA - Yüksel Caddesi’nde 9 Kasım’dan bu yana “İşimi istiyorum” diyerek eylem yapan akademisyen Nuriye Gülmen, taleplerinin karşılanmaması halinde Semih Özakça ile birlikte açlık grevine başlayacağını duyurdu.

Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen'in Ankara Kızılay'daki Yüksel Caddesi'nde bulunan "İnsanlık Anıtı" önünde başlattığı eylem 53'üncü gününe girdi. Gülmen, eylemlerinin ilk günlerinde tam 17 kez darp edilerek gözaltına alınmıştı.

Baskılara rağmen geri adım atmayan Gülmen KHK mağduru öğretmen Semih Özakça ve kamu emekçisi Veli Saçılık ile birlikte direnişe devam ediyor. Gülmen, direnişle geçirdiği günleri ve eylemlerinin yol haritasını dihaber'e anlattı.

'CNN HABERİNDEN ONUR DUYMADIM'

Gülmen, geçtiğimiz günlerde "edition.cnn.com" tarafından aralarında Angela Merkel ve Hillary Clinton'unda bulunduğu "2016 yılının önde gelen kadınları" arasında gösterildi. Söz konusu haberin direnişlerinin duyulması için elbette önemli olduğunu söyleyen Gülmen, "Ancak bu bizim direnişimizin gücünden kaynaklandı, yoksa onların bize verdiği bir değer değildir. Listede olan Clinton, Merkel gibi isimlerle aynı listede olmaktan da onur duymam ayrıca. Biz işimizi istiyoruz, halkın içinden emekçi insanlarız. Biz ezilen onlar ezen tarafında" dedi.

'FAŞİZME GERİ ADIM ATTIRDIK'

Gülmen, eyleme başladığı 19'uncu günün ardından sorunsuz bir şekilde oturma eylemine devam etti. Bu günü "faşizme geri adım attırdık" şeklinde tanımladığı ve hayatının unutulmazları arasına girdiğini söyleyen Gülmen, şöyle devam etti: "O gün yine gözaltı ve darp edilmeye hazır bir şekilde alana gittim. Bir arkadaşım da desteğe gelmişti. Polisler gelip çekim yaptı, çekiyorlardı ama gözaltına almıyorlardı. Akşama kadar bu şekilde bekleyiş devam etti ve ben anladım ki ısrarlarım sonuç verdi. İşime dönsem anca bu kadar sevinirdim. Vazgeçeceklerini biliyordum. Alanı kazanmak bizim için önemliydi, böyle bir süreçte mevzi kazandık ve faşizme geri adım attırdık. Onlara 'pes edeceksiniz' dedik ve pes ettirdik.”

‘İKİNCİ KEZ KAZANDIK’

Gülmen, oturma eylemini kazanmalarının ardından bu kez de "pankart açma" mücadelesi vermeye başladı. "Pankart astığımızda saldırmaya başladılar" diyen Gülmen, "'Oturabilirsiniz ama pankart açamazsınız' dedi, polisler. 'Suç işliyorsunuz' diyerek yine bizi alıp götürdüler. Pankartı iki kez daha astığımızda yine saldırıya uğramamıştık. Sonra bir gün yine pankartımız asılıydı. Ve diğer pankartları söktüler ve bizim pankartımızı almadılar. O gün anladık ki ikinci kez kazandık” diye yaşananları özetledi.

HER DAİM DESTEK

Gülmen, Özakça ve Saçılık'ın eylemlerine bir çok grup ve kanaat önderi de destek verdi. Fotoğrafçı ve şair Mehmet Özer eylemlere her daim destek verirken, şair Ahmet Telli, HDP'li Sırrı Süreyya Önder, kapatılan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile Grup Devinim ve TiyatRoj da eyleme dayanışma gösterip, etkinlikler düzenledi. Gülmen, dayanışmanın kendilerine katkısını "Bu etkinlikler eylemlerimizi canlı tutuyor. Burada bir direnişin olduğunu gelip geçen insanlar daha iyi anlıyor. Yanımıza gelip okuduğumuz şiirleri dinliyorlar" şeklinde ifade etti.

'AKP'NİN SALDIRILARINI ANLATIYORUZ'

Gülmen, direnişleri boyunca seslerini birçok kesime duyurmaya çalıştıklarını söyledi ve "Yanımızdan gelip geçen insanlar bazen bizi ve eylemimizi ilk defa duyduklarını söylüyor. Biz de herkese AKP'nin saldırılarını anlatıyoruz. Kamu emekçilerine yönelik gerçekleştirilen bu saldırıları, iş güvencesinin ne olduğunu olduğun anlatıyoruz" dedi.

‘SİZİN İÇİN NE YAPABİLİRİZ DİYORLAR’

Gülmen, sokaktaki insanların kendilerine en çok da "sizin için ne yapabiliriz" diye sorduklarını anlattı. Bir imza standı açan ve herkesi imza atmaya destek vermeye davet eden Gülmen, ayrıca Yüksel Caddesi'nde bir çok duyarlı kesimin var olduğu ve sokakta kimsenin kötü bir tepkisiyle karşılamamalarının mutluluk verici olduğunu aktardı.

SENDİKALARA ELEŞTİRİ

Eğitim Sen üyesi olan Gülmen, sendikalarına da sokaktaki mücadeleyi daha fazla örgütleme önerisinde bulundu ve eleştirilerini dile şöyle dile getirdi: "Bu süreçte sendikalardan gerekli desteği göremedik. KESK üyesiyiz ama en basitinden hiç bir yönetici gelip bize 'bir şeye ihtiyacınız var mı' demedi. Bizim eylemimiz bir etki yarattı ama binlerce insan var bu durumda olan çok güzel şeyler yapılabilir. Bütün herkes işine döndürülebilir ama önce buna inanmak gerekiyor ve bedelini göze almak gerekiyor. Sendikalar böyle bir direnişi örgütlemiyor. Sendikanın görevi ve sorumluluğunu hatırlatmak istiyoruz. Direnirken de kazanırken de yanımızda görmek isteriz."

'HEYET KURUYORUZ'

Gülmen, Özakça ve Saçılık bu güne kadar 3 binden fazla imza toplayabildi ve her geçen gün imza sayısı artıyor. Önümüzdeki günlerde sanatçı, siyasetçi ve akademisyenlerden oluşan bir heyet kuracaklarını belirten Gülmen, bu heyet aracılığıyla topladıkları imzaları hükümete vereceklerin söyledi.

SONUÇ ALINMAZSA AÇLIK GREVİ

Eylemlerinin ana teması olan "işimizi istiyoruz" talebinin karşılanmadığını anda ise Gülmen, "Gerekirse açlık grevi yapacağız. Taleplerimizin karşılanmasını istiyoruz. Şu anda eylem programımızda yok ancak ileriki süreçte gerçekleştirebiliriz" diye açıkladı.

Seda Taşkın - dihaber