Önderoğlu ile dayanışan üç aydına da dava açıldı

İSTANBUL - RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu’nun tutuklandığı dönem dayanışma için “Aynı suçu işledik” diyerek kendisini ihbar eden müzisyen Şanar Yurdatapan, Zeynep Serinkaya ve Doğan Özkan hakkında “Örgütü propagandası yapmak”tan dava açıldı.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeliği kampanyasına katılan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu’nun tutuklandığı dönem dayanışma için “Aynı suçu işledik” diyerek kendilerini savcılığa ihbar eden müzisyen Şanar Yurdatapan, Zeynep Serinkaya ve Doğan Özkan hakkında iddianame hazırlandı.

11 Temmuz 2016’da Çağlayan’da bulunan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek kendilerini ihbar eden aydınlar hakkında “Örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla hazırlanan iddianame, 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması ise 18 Nisan’da görülecek.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Önderoğlu hakkında yargılamaya konu edilen haberlerin "düşünce, ifade veya basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği” belirtildi. 3 kişinin ise aynı suçu işlediklerini beyan ettiği ifadelerin yer aldığı iddianamede, üç kişi hakkında "aynı ifadeleri benimsedikleri ve paylaştıkları" için "örgütü propagandası yapmak" suçunu işledikleri belirtildi.

Aydınların, savcılığa yaptıkları ihbarda, Önderoğlu'nun tutuklanmasına gerekçe gösterilen suçları işlemediğini, basın özgürlüğü kapsamında olduğunu ve beyanlarının düşünceyi açıklamalarından ibaret olduğuna yer vermişti.